O PROJEKTU

Bez obav - jak vyzrát nad strachy dětí

Přečtěte si, co momentálně připravujeme, zapojte se do jednotlivých fází našeho projektu a pomozte nám s vývojem vzdělávacího programu pro rodiče!

Rodičovství je práce na plný úvazek. Děti mohou být velkým zdrojem radosti, ale stejně tak se může stát, že si v některých situacích nevíte jako rodič rady. Například, když se dítě začne chovat jinak než doposud, stahuje se do sebe, odmítá chodit do školy, pociťuje silný strach, má problémy se spánkem nebo odmítá jíst. Takové chování může být pro rodiče velkou výzvou, protože často i přes veškeré snahy nevědí, jak svému dítěti pomoci. Vzhledem k tomu, že se v České republice potýkáme s nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů, rodiče mají navíc velmi omezené možnosti, kam se obrátit s žádostí o odbornou pomoc.

V reakci na nedostatek odborné péče v oblasti duševního zdraví dětí v současné době vyvíjíme a pilotujeme nový terapeutický kurz pro rodiče Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Tento program cílí na děti ve věku 7-12 let, které se potýkají s velkými strachy a úzkostmi.

Kurz probíhá ve skupině 10-12 rodičů, která je vedena dvěma proškolenými terapeuty.

Program je založený na technikách kognitivně behaviorální terapie, které si rodiče v průběhu 6 týdnů osvojují a aplikují je v domácím prostředí se svým dítětem. Rodiče na začátku kurzu obdrží brožurku se všemi potřebnými informacemi a cvičeními, které je podpoří při získávání nových kompetencí a dovedností na podporu dítěte.

Co rodiče v kurzu čeká?

Jak jinak se můžu zapojit?

Ať už si myslíte, že vaše dítě trápí nadměrné strachy, či ne, budeme moc vděční, když se zapojíte do některé z následujících fází našeho projektu.

Spolupráce

Pokud jste organizace nebo odborník pracující s rodiči a rádi byste program Bez obav nabízeli i u vás, ozvěte se nám na e-mail dzda.rodice@nudz.cz s předmětem Spolupráce a my se s vámi spojíme.

Feedback

Staňte se součástí odborné platformy a poskytněte nám zpětnou vazbu na vývoj programu. Napište nám na  dzda.rodice@nudz.cz.

Ozvěte se nám

Za tým DZDA Marie Polášková a Marta Fišerová

email: dzda.rodice@nudz.cz

Na projektu  se podílejí odborníci na duševní zdraví dětí a adolescentů z Národního ústavu duševního zdraví ve spolupráci s odborníky z Oxfordské univerzity a Reykjavik University za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.