O PROJEKTU
Bez obav - jak vyzrát nad strachy dětí
Přečtěte si o našem projektu a o tom, co jsme skrze dotazníkové šetření a rozhovory s rodiči a odborníky na duševní zdraví zjistili.
Rodičovství je práce na plný úvazek
Děti mohou být velkým zdrojem radosti, ale mohou nastat situace, kdy si jako rodič nevíte rady. Například když se dítě začne chovat jinak než doposud, stahuje se do sebe, odmítá chodit do školy, pociťuje silný strach, má problémy se spánkem nebo odmítá jíst. Takové chování může být pro rodiče velkou výzvou, protože často nevědí, jak svému dítěti pomoci. Tyto potíže jsou také velmi náročné pro dítě a mohou negativně ovlivnit každodenní život celé rodiny.
Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí
V reakci na nedostatek odborné péče v oblasti duševního zdraví dětí momentálně testujeme terapeutický kurz pro rodiče s názvem Bez obav – jak vyzrát nad strachy dětí. Tento program je určen pro rodiče a pečující dětí ve věku 7-12 let, které se potýkají s velkými strachy a úzkostmi.
Program je založený na technikách kognitivně behaviorální terapie (KBT), které si rodiče v průběhu 6 týdnů osvojují a aplikují je se svým dítětem v domácím prostředí. Na začátku kurzu rodiče obdrží brožurku a pracovní sešit se všemi potřebnými informacemi a cvičeními, které jim pomohou získat nové kompetence a dovednosti pro podporu jejich dítěte.
Co rodiče v kurzu čeká?
Psychoedukace v oblasti obav a úzkostí
Nácvik technik pro rozpoznání úzkostných myšlenek dítěte
Stanovení konkrétních cílů a jejich plnění společně s dítětem
Postupné testování úzkostných myšlenek a strachů
Podpora při budování samostatnosti dítěte
Techniky pro získání větší kontroly nad obavami
Možnost sdílet své rodičovské zkušenosti s ostatními rodiči v bezpečném prostředí skupiny
Kurz Bez obav bude probíhat napříč ČR ve spolupráci s organizacemi a odborníky, kteří pracují s rodiči a dětmi. Všechny termíny a odkazy na jednotlivé kurzy budou dle aktuální dostupnosti vypsané na této stránce níže.
Rodiče se do kurzu mohou zapojit zdarma
Termíny školení a přihlášení
Termíny a místa školení připravujeme …
Co o programu Bez obav říkají rodiče?
Ale nejvíc co jsem si odnesla a přenesla byl ten pocit normalizace, že je to normální. Že když se něco doma událo, vždycky jsem si říkala, proč my nebo co já dělám špatně, člověk se v tom topil sám. A najednou jsem seděla ve skupině, kde to měli všichni stejně, ještě jsme se tomu občas i zasmáli a přestala jsem to brát tak vážně a trápit se tím. Přijala jsem, že to takhle je a že se tím akorát musíme naučit pracovat.
Kurz má smysl, a měl by být nabízen pravidelně široké veřejnosti, aby se do povědomí dostala i tato "diagnóza". Je potřeba, aby bylo na děti trpícími uzkostmi nahlíženo s respektem a úctou. Pokud společnost může pracovat s ADHD, měla by přijmout také úzkosti, protože komplikují život jak jejich nositelům, tak jejich okolí.
Nám se povedlo dopracovat se k úspěchu, dcera minulý týden strávila na škole v přírodě, což bylo v podstatě nemyslitelné.
Pro mne, jako pro rodiče, byla nejtěžší cesta k pojmenování si tohoto problému. Jeho přijetí mi již problémy nečinilo… Připadalo mi, že mám doma opravdu "ufona" (mírně řečeno). Proč jsou ostatní děti v pohodě a těší se třeba do kina, chtějí jet k babičce, jít na oslavu... A moje dítě se beze mne ani nepohne? Proč ostatní mamky můžou chodit cvičit nebo s kamarádkou na kafe a můj každý odchod z domova je provázen takovým pláčem a přemlouváním, že už radši nikam nechodím? Proč proč proč? A proč jsem taky pořád v tenzi, když mám jinak zdravé dítě - a díky Bohu za to?! A pak se ke mně začaly dostávat informace o úzkostech dětí, a mě najednou došlo, o čem to celé je…
Jak jinak se můžu zapojit?
Ať už si myslíte, že vaše dítě trápí nadměrné strachy, či ne, budeme moc vděční, když se zapojíte do některé z následujících fází našeho projektu.
Spolupráce
Pokud jste organizace nebo odborník pracující s rodiči a rádi byste program Bez obav nabízeli i u vás, ozvěte se nám na e-mail dzda.rodice@nudz.cz s předmětem Spolupráce a my se s vámi spojíme.
Feedback
Staňte se součástí odborné platformy a poskytněte nám zpětnou vazbu na vývoj programu. Napište nám na dzda.rodice@nudz.cz.
Na projektu se podílejí odborníci na duševní zdraví dětí a adolescentů z Národního ústavu duševního zdraví ve spolupráci s odborníky z Oxfordské univerzity a Reykjavik University za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.